Dofollow mu yoksa Nofollow mu  Sorusu ?

Ne zaman arama motoru optimizasyonu hakkında kon

uşursak, ortak sözcüklerden bazıları noindex, doindex, nofollow, dofollow, meta robotlar ve benzerleridir. Tüm kelimeler SEO kitabında eşit öneme sahiptir. Bu yazıda Nofollow ve Dofollow hakkında açıklamalar yapacağım. Özellikle de SEO’da yeni olan ya da Nofollow ya da dofollow hakkında hala net olmayan kişiler için bu makalemin faydalı olacağını düşünmekteyim.

Nofollow , arama motorlarına botun, arama motorunun dizinindeki bağlantı hedefinin sıralamasını etkilememesi için botlara talimat vermek için kullanılan bir HTML özellik değeridir. Bazı arama motoru spam türlerinin etkinliğini azaltmak, böylece arama motoru sonuçlarının kalitesini yükseltmek ve istenmeyen e-posta engellemenin ilk etapta gerçekleşmesini önlemek amaçlanmıştır. Bu, Matt Cutts ve Jason Shellen tarafından 2005 yılında tanıtılan bir kavramdır.

 

Nofollow linklerin nitelikleri, (Özellikleri) Arama motoru botlarının bağlantıyı takip etmesine izin vermez. Bu, web sitesi sahibinin nofollow öznitelikleriyle size tekrar bağlanması anlamına gelir, bu, bağlantı suyunu iletmez. Linkleri sadece insanlar takip edebilecektir. Bir süre önce Google, nofollow bağlantı özelliklerini dikkate almadıklarını açıkça belirtti, ancak bu tür bağlantıların ağırlığı gerçekten daha az. Yine de, link-juice geçmek istemediğiniz bu linke Nofollow link özelliğini kullanmak iyi bir uygulamadır.

Dofollow bağlantıları, google’ı (tüm arama motorlarını) takip etmelerini ve web sitemize ulaşmalarını sağlar. Bize bağlantı suyu ve bir backlink veriyoruz . Bir web yöneticisi bu bağlantıyı size geri bağlarsa, hem Arama Motoru hem de İnsanlar sizi takip edebilir. Birini sevmekten vazgeçmenin en iyi yolu, bağlantı metnindeki anahtar kelimeye izin vermektir . Bu, herhangi bir web sitesine veya sayfaya bağlandığınızda, hedeflenen anahtar kelimeyi çapa metni olarak kullanmanız anlamına gelir.

Önemli Uyarı: –

Geçtiğimiz günlerde Google, sayfanızdan sayfa sıralamasının dağılımı açısından nofollow bağlantısını hala giden bir bağlantı olarak sayacağını söyledi . Yine de, nofollow bağlantısının yerleştirildiği yere de bağlı. Sayfanın alt kısmına bir nofollow bağlantısı yerleştirmek en az etkiye sahiptir ve sayfanın en üstüne yerleştirildiğinde, bazı etkiler taşır.

Hızlı İpucu:

Blog yayınlarınızdaki bağlantı bağlantıları için noindex özniteliği gibi kişiler için noindex özniteliğini tutmaya çalışın. Herhangi bir nedenle herhangi bir spam web sitesine bağlanıyorsanız nofollow link özelliğini kullanın.