Mobil SEO, daha iyi bir arama sıralaması için mobil arama motoru optimizasyonu veya içeriği optimize etmektir.

Google, mobil arama pazarının% 95’ini elinde bulunduruyor . Bu nedenle, Google için optimizasyon, mobil cihazlar için optimizasyon anlamına geliyor.

Bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler:

  • Orada daha fazla mobil aramalar masaüstü aramalarına göre
  • Google’ın artık mobil bir ilk dizine sahip
  • İnsanların satın almak istedikleri mobil aramalar arttı
  • Mobil arama, sizi büyüten sesli aramaya hazır hale getirir

Yapmaya değer bir şey, ne kadar mobil trafiğiniz olduğunu kontrol etmektir. Bu şekilde, zaten mobil SEO’ya bakmanız gerekiyorsa, ya da bunu yapmak için birkaç haftanız varsa bunu bileceksiniz.

Google Analytics’te Kitle »Mobil’e gidin . Masaüstü, mobil ve tablet trafiği için istatistikler göreceksiniz.

Ardından, ekrandaki tarih seçiciyi tıklayın ve mevcut verileri bir yıl öncesindeki verilerle karşılaştırın.

Bu sayıların değiştiğine ve şimdi daha fazla mobil trafiğe ve daha az masaüstüne sahip olduğuna bahse gireriz.

Mobil Uyumluluk için Sitenizi Kontrol Edin

Mobil SEO ile işe başlarsanız, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri Google’ın kendi aracıdır .

Sitenizin URL’sini girin, testi çalıştırın ve yakında sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını ve önerilen düzeltmelerin olup olmadığını göreceksiniz.

Tabii ki, daha önce açıklandığı gibi Google Arama Konsolu’nun Tarama Hataları bölümündeki hatalar için sitenizi de kontrol edebilirsiniz .

Ayrıca, kullanıcı aracısını masaüstünden mobil cihazlara aşağıda gösterildiği gibi değiştirirseniz SEMrush’un site denetim aracını kullanabilirsiniz.

Mobil SEO Sorunları

Mobil SEO için, aynı sorunların bazıları masaüstünde olduğu gibi geçerlidir. Örneğin, bekleme süresini artırmak istediğinizden, hemen çıkma oranını azaltmak önemlidir .

Mobil cihazlar için, bu genellikle hızlı yükleme sitesine sahip olmak anlamına gelir, çünkü siteniz yüklenecek üç saniyeden daha uzun sürerse, ziyaretçilerinizin yarısından fazlasını kaybedersiniz. Bunu kontrol etmek için Google’ın mobil hız testini kullanın.

Mobil cihazlara özel bir adım, ziyaretçiler için hızlı bir deneyim sağlamak amacıyla sitenize AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) ayarlamayı içerir .

İyi bir mobil kullanıcı deneyimi yaratmak için, ekran boyutuna göre yeniden boyutlandıran duyarlı bir tasarıma da ihtiyacınız vardır . WordPress siteleri , doğru temayı kullanarak bunu kolayca halledebilir . Aksi takdirde, Google’ın kendi kurallarına bakın .

Ayrıca, içeriğinizi “göz dolduran” arama yönergelerini karşılayacak şekilde optimize edebilirsiniz . Bunun anlamı:

  • İçeriğinizin doğru bir şekilde soruları yanıtlaması
  • Yanıtları doğru şekilde formüle etme
  • Onları 29 kelimeye kadar tutmak

Mobil SEO ve Pazarlama

Google’ın sitenizi algılamasını etkileyen başka bir şey de nasıl pazarlandığınızdır. Özellikle, Google, kullanıcı deneyiminin zayıf olmasını sağlayan sıfır saniye pop-up’ları beğenmemektedir.

OptinMonster’ın kullanıcı deneyimi ile ilgili olarak, onlardan da nefret etmemize şaşıracaksınız. Bu nedenle, cihazlara özgü ekran kurallarımız, Exit-Intent® , MonsterLinks ™ 2 adımlı optin’ler ve mobil uyumlu temalar gibi davranışsal tetikleyicilerimiz olduğundan emin olduk .

Sadece rahatsız edici ziyaretçilerden kaçınmayacaksınız; Ayrıca , organik trafiği artırırken dönüşümlerini Salt Strong gibi % 185 oranında artırabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya ve SEO başlıklı makalemizde sosyal medya ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.