Daha önce sosyal medyanın doğrudan SEO sıralama faktörü olmadığını söyledik, bu yüzden muhtemelen neden söz ettiğimizi merak ediyorsunuzdur.

Bunun nedeni, arama sıralamasında dolaylı bir etkiye sahip olmasıdır. Akıllı pazarlamacılar bunu görmezden gelmez – sıralamalarını artırmak için bundan faydalanırlar.

Peki, bu tam olarak nasıl çalışır?

Bilişsel SEO ve diğerlerinden yapılan araştırmalar, arama sıralamaları ve sosyal sinyaller arasındaki ilişkiyi gösterir.

sosyal sinyaller ve mobil seo

Oldukça açık bir şey var. Ayrıca diğer arama motorları – evet, diğerleri var – Bing devleti gibi açıkça sosyal IS onlar için bir sıralama faktörü. Sadece düşünecek bir şey.

Öyleyse anlaşma nedir?

Aslında göründüğünden daha basit. Bağlantıların, içeriğin ve kullanıcı deneyiminin tüm önemli SEO sıralama faktörleri olduğunu unutmayın.

Sosyal medya, içeriğinizi daha görünür kılarak diğer sıralama faktörlerini güçlendirir. Ne kadar çok insan görürse, o kadar çok bağlantı kuracaklar. Daha fazla insan ona bağlanır, o kadar otoriter olarak görülür ve SERP’lerdeki iyi bir pozisyonda görünme olasılığı daha yüksektir.

Kanıt var.

Matthew Woodward’a göre , binlerce Facebook paylaşımına sahip olan içerik, birkaç ilk on arama pozisyonu ve bir cevap kutusu listesi kazandı.

Peki, daha iyi bir SEO için sosyal ağlarda içeriği nasıl optimize edersiniz? İşte bazı ipuçları:

  1. Profilinize tutarlı bir resim, ilgili bir biyografi ve mümkün olan hallerde bir bağlantı (belki de kurşun mıknatısınıza) verin.
  2. Hesaplarınızın aktif olması için düzenli sosyal medya güncellemelerini yayınlayın
  3. Akılda kalıcı başlıklar ve çekici resimlerle güncellemelerinizi geliştirin
  4. İnsanlardan daha fazla amplifikasyon için paylaşmalarını isteyin
  5. Uygunsa hashtag kullanın
  6. İçeriğinizi kolayca paylaşın

 

Bir önceki yazımız olan Yapısal veriler ve zengin snippet'ler başlıklı makalemizde snippet, yapısal veri ve zengin snippet hakkında bilgiler verilmektedir.